-RANDEVU-
Uzman Psikolog

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi :

Cinsellik bir çiftin en mahrem ve en hassas konularının başında gelmektedir. Bu alanda sorun yaşayan çiftler durumlarını en yakınlarıyla bile paylaşmaktan kaçınabilmektedir. Çünkü hiç kimse özel yaşantısını ve mahrem konularını paylaşmayı istemez. Kimi zaman onaylanmamaktan, kimi zaman herkesin bir anda “problem çözücü” rolünü üstleneceğinden endişe duyarlar. Bu durumda çiftler konunun uzmanı psikologlara da gelmeye çekinebilmektedir. Mahremiyeti konuşmak çoğu zaman kişilerde utanç ve beraberinde gerginlik duygularını ön plana çıkarabilmektedir. Fakat burada çiftlerin kaçırdıkları en önemli nokta, aslında çözülemez diye düşündükleri ve büyük bir problem olarak gördükleri sorunların, birkaç seansta kolayca halledilebilir olduğudur.

Cinsel terapi doğası gereği yanlış anlaşılmalara maruz kalmış bir terapi modelidir. Diğer terapi çeşitlerinden farklı olarak, davranışçı terapi modelini baz alan ama ona bağlı kalmayarak daha bütüncül ve kendi sistematiği olan bir terapi modelidir. Cinsel İşlev Bozukluklarının tedavisinde kullanılan bu yöntem, sanılanın aksine hiçbir fiziksel temas içermemektedir. Terapi odasında tıpkı diğer terapiler gibi yalnızca konuşmayı içermektedir.

“Cinsel İşlev Bozuklukları” cinsel yanıt döngüsü içerisinde bulunan herhangi bir aşamada (istek, uyarılma, plato, orgazm) yaşanan problemi ifade etmektedir. Her problem için çiftlerin terapiye beraber katılmaları beklenmektedir.

Cinsel Terapide Çalışma Alanları:

  • Vajinismus (Cinsel Birleşmede Kasılma Sorunu)
  • Disparoni (Ağrılı Cinsel Birleşme)
  • Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Bozukluğu)
  • Denetimsiz Boşalma (Erken Boşalma / Geç Boşalma)
  • Cinsel İsteksizlik (Cinsel Tiksinti)
  • Orgazm Problemleri