-RANDEVU-
Uzman Psikolog

Uzman Psikolog Başak SARAÇOĞLU'nun yazıları

DÖRT MEVSİM VE İNSAN

Mevsimler ruh halimizi bizim sandığımızdan çok daha fazla etkiler. Küresel ısınma ile mevsimler artık bozulsa da, insan davranışları ve insan ruhu mevsimlere göre değişiklikler gösterebilmektedir. Yüksek ya da düşük enerjiye sahip olmak, sağlık, yapılan aktiviteler, uyku ve iştah durumları, stres, keyifsizlikler, mutluluklar, heyecan, korkular ya da endişeler, sevgi ve aşk duyguları bile mevsimlerden fazlasıyla etkilenmektedir.

Devamını oku...

PANİK ATAK VE BELİRTİLERİ

Panik Bozukluk, Türk kültürü gibi geleneksel yaşayan toplumlarda sıklıkla şikayet edilen bir durumdur. Halk arasında “evham”, “endişe”, “vesvese” olarak adlandırılan duyguların yol açtığı bir çeşit kaygı probleminin devam etme durumuna verilen isimdir. Panik bozukluğu tanımlamak için öncelikle “Panik Atak” nedir onu tanımlamalıyız.

Devamını oku...

KIZLIK ZARI (HYMEN)

Kızlık zarı (hymen), kadınlarda vajina girişini tamamen veya kısmen kaplayan zarımsı bir dokudur Vajina girişinden 1–2 cm derinlikte ve 2–3 mm kalınlığındadır. Bu doku şekil itibari ile farklılıklar göstermekle birlikte genellikle hilal şeklindedir ve kılcal damarlarla çevrilidir. Hymen adı Eski Yunan'daki evlilik ve düğün tanrısı “Hymenaeus”tan gelir.

Devamını oku...

PSİKOLOĞA NE ZAMAN GİTMELİ?

Aslında psikoloğa gitmek için kesin ve net bir zaman yok. Batı şartlarında bireysel psikoloğu olmayan ve hayatında destek görmeyen insanları büyük ve kurumsal şirketler işe dahi almıyorlar. Yani aslında bir sinyal olmasa da insanların hayatında kendini tanıması, isteklerini bilmesi, hedef oluşturabilmesi, hayatını daha kaliteli bir şekle getirmesi ve karşılaştığı durumlarda daha bilinçli halde düşünüp hareket edebilmesi için her daim bir profesyonel ile görşüyor olması yararına olacaktır.

Devamını oku...

SAĞLIKLI BİR BİREYDE CİNSEL İŞLEVLER

Masters ve Johnson’a (Human Sexual Response, 1966) göre cinsel ilişkide “Cinsel Tepki Döngüsü” adı verilen 4 temel fizyolojik evreden bahsedilmektedir (Charlton ve Quatman, 1997). Bu evreler sırasıyla heyecan (uyarılma) evresi, plato evresi, orgazm evresi ve gevşeme (çözülme) evresidir.

Devamını oku...

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Cinsel işlev bozuklukları DSM-IV kriterlerine göre temel olarak 6 kategoride incelenmektedir. Bunları tek tek incelemeden önce cinsel işlev bozukluklarının etiyolojisinden bahsetmek gerekmektedir. Cinsel performans stresi, ruhsal ve organik hastalıklar, ilaç yan etkileri, madde kullanımı, yaşam tarzına bağlı olan toplumsal stres, cinsellikle ilgili ana-baba öğretileri, geçmişte yaşanılan cinsel deneyimlerdeki stres, eşle ve evlilikle ilgili stresler ve kültürel yanlış inançlar cinsel anksiyeteye yatkınlık oluşturmaktadır.

Devamını oku...

GERİLİM VE STRESE BAĞLI BEL VE BOYUN AĞRILARI

Çağımızda yaşam koşulları insanları daha az hareket eder duruma getirmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün 2002 raporuna göre, hareketsiz yaşam dünya çapında yılda 1.9 milyon kişinin ölümüne neden olmaktadır (Vural ve ark., 2010). Masa başında çalışan insanlar da günün çoğunluğunu iş yerlerinde geçirdiklerinden dolayı hareketsiz bir hayata maruz kalmaktadırlar. Bu yüzden bel ve boyun sağlığı masa başında çalışan insanlar için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Devamını oku...

İNTERNET VE HAYATIMIZDAKİ YERİ

İnsan, doğası gereği ihtiyaçları doğrultusunda eylemde bulunan, bu bağlamda duygusal ve bilişsel süreçler yaşayan sosyal bir varlıktır. İnsan ihtiyaçları aslında yıllar öncesinde Abraham Maslow tarafından ele alınmıştır; fakat çağın değişimi ile bu ihtiyaçlara günümüzde bir yenisi eklenmiş gibi görünüyor.

Devamını oku...

Diğer Makaleler...

  1. EVLİLİKTE TEMEL KAVRAMLAR